Gdzie zjeść w Bieszczadach hreczanyki?

Dziś wracamy z kolejnym przepisem wielokrotnie przetestowanym w miętowej kuchni i wśród miętowych gości. Recenzje… tylko pozytywne! Wiemy, że nasze proziaki, przypadły do gustu wielu czytelnikom naszego bloga, dlatego dziś chcemy przedstawić Ci hreczanyki, czyli danie pochodzące z Kresów Wschodnich! 

Kuchnia łemkowsko-bojkowska, chociaż była skromna, to jednak zachwycała smakiem ziół i dodawanych przypraw. Jedna z takich potraw, która na stałe zagościła w kuchni bieszczadzkiej to właśnie hreczanyki. Danie proste w przygotowaniu jednak zaskakujące bogactwem smaku i chęcią współpracy z innymi daniami, dzięki czemu możesz je podawać w wielu konfiguracjach.  

Hreczanyki to nic innego jak kotlety mielone z kaszy gryczanej i mięsa (lub zamiennie twarogu), których nazwa pochodzi od hreczki, czyli inaczej gryki. 

Zatem pozostając w duchu prostoty, nie zwlekamy już dłużej, tylko od razu przechodzimy do samego przepisu… 

Przepis na hreczanyki… (około 20 sztuk) 

Składniki: 

  • 500 g mięsa mielonego dowolnego (np. wieprzowe), 
  • 500 g kaszy gryczanej (waga przed ugotowaniem),
  • 5 jajek,
  • 7 ząbków czosnku wyciśniętego przez praskę,
  • 1 duża cebula pokrojona w kostkę i przesmażona na oleju,
  • sól i pieprz do smaku,
  • olej do smażenia.

Sposób przygotowania: 

Kaszę ugotuj al dente zgodnie z czasem sugerowanym na opakowaniu. Następnie odcedź i odstaw na kilka minut do przestudzenia. Gdy ugotowana kasza wystygnie przesyp ja do miski, dodaj mięso, jajka, czosnek, cebulę… dobrze posól i popieprz.  Teraz czas na wyrabianie gładkiej masy. Wyrabiaj, wyrabiaj, wyrabiaj, a gdy efekt będzie już zadowalający,   zwilż wodą dłonie i uformuj kotleciki. 

Gdy już wszystkie kotleciki uformowane teraz czas na smażenie. Na patelni, rozgrzej olej i smaż po kilka minut każdego kotlecika z obu stron.  Przed podaniem odsącz usmażone hreczanyki z nadmiaru tłuszczu kładąc je na papierowym ręczniku.

Jeżeli masz w domu lub sam jesteś wegetarianinem, to pamiętaj, że mięso możesz zastąpić twarogiem. Smakują równie wybornie jak i wersja mięsna! 

Hreczanyki można podawać z kwaśną śmietaną, sosem czosnkowym lub grzybowym. Najlepiej z grzybów zbieranych w bieszczadzkich lasach 🙂 

Smacznego…. Więcej naszych potraw zobaczysz tutaj…

Czas na porównanie… 

Tutaj kończymy nasz przepis, zanim jednak ruszysz do kuchni mamy dla Ciebie wyzwanie… Po upieczeniu swoich hreczanyków zrób im zdjęcie i wstaw na swoje social media. Następnie oznacz Miętowego Anioła, a gdy w końcu do nas przyjedziesz, sprawdzimy, kto zrobił lepsze. Podejmujesz się? 

 

Miętowy Anioł - autor

Miętowy Anioł - autor

Znamy Bieszczady od kuchni... W naszym drewnianym domu czekają na Ciebie wygodne pokoje, domowa i ekologiczna kuchnia oraz wiele atrakcji, dzięki którym odpoczniesz i naładujesz baterie. Czekamy na Ciebie!

Najważniejsze pytania...

Hreczanyki to nic innego jak kotlety mielone z kaszy gryczanej i mięsa, których nazwa pochodzi od hreczki, czyli inaczej gryki.

Jeżeli masz w domu lub sam jesteś wegetarianinem, to pamiętaj, że mięso możesz zastąpić twarogiem. Pozostałe składniki zgodnie z podanym wyżej przepisem. Smakują równie wybornie jak i wersja mięsna! 

Oczywiście w Bieszczadach, oczywiście w Miętowym Aniele! Adres? Równia 10, 38-700 Ustrzyki Dolne. 



Facebook
Twitter
LinkedIn

Szukasz więcej informacji? Zobacz nasze inne wpisy...