Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Na co zwrócić uwagę, zanim przyjedziesz…

Przychodzi taki moment w życiu każdego, że pierwszy raz wybiera się w Bieszczady… Skoro trafiłeś na ten artykuł, to domyślamy się, że poprzednie zdanie jest właśnie o Tobie. W związku z tym przygotowaliśmy poradnik, odpowiadający na pytanie, gdzie pierwszy raz w Bieszczady i to w dwóch wersjach. Wersja pierwsza rozszerzona, dla tych, co lubią planować oraz wersja druga skrócona, dla zabieganych. Niezależnie, który wariant wybierzesz, możesz być pewny, że Twój pobyt w Bieszczadach będzie należał do udanych… skąd to wiemy? Zapytaliśmy o zdanie już ponad 800 naszych gości! Zapraszamy do lektury. 

Bieszczady to jedyne z nielicznych gór na świecie, które już przy pierwszym spotkaniu w zachwycający sposób opowiadają swoją historię. W związku z tym my nasz poradnik również zaczniemy od opowiedzenia historii. Wyobraź sobie mroźny poranek, prószący za oknem śnieg i czekającą na Ciebie gorącą kawę… a do tego stół uginający się od śniadaniowych przysmaków. A to wszystko po to, abyś miał siłę na wyjątkowe spotkanie z dziką przyrodą, odprężającą ciszą oraz błogim i upragnionym spokojem. Tak właśnie może wyglądać Twój pierwszy raz w Bieszczadach. Kolejny rozdział tej historii dopiszesz sam już na miejscu, a teraz czas na poradnik!

Z poniższego artykułu dowiesz się: 

  1. Jak dojechać w Bieszczady? 
  2. Gdzie spać w Bieszczadach? 
  3. Co zabrać ze sobą w Bieszczady? 
  4. Jakie trasy na pierwszy raz w Bieszczadach? 

Zanim jednak przejdziemy do samego poradnik to mamy dla Was obiecaną wersję dla zabieganych… Otóż składa się ona z 4 prostych kroków. 

  • Krok 1 – kliknąć tutaj, wskazać termin przyjazdu i wysłać formularz. 
  • Krok 2 – przyjechać w ustalonym dniu pod adres Równia 10 38-700 Ustrzyki Dolne. 
  • Krok 3 – delektować się przepyszną kuchnią i bieszczadzkim SPA.
  • Krok 4 – zapytać gospodarzy o to, jakie trasy polecają na pierwszy raz Bieszczadach! 

Działa! Sprawdziliśmy to wiele razy…

Jak dojechać w Bieszczady? 

Oczywiście zaczynamy od tego, jak dojechać w Bieszczady. Bez tego odpowiedź na pytanie, gdzie pierwszy raz Bieszczady, nie byłaby pełna. Zatem do wyboru masz samochód (własny lub pożyczony), pociąg lub autobus. Niezależnie od tego, który środek transportu wybierzesz, musisz kierować się w kierunku województwa podkarpackiego, a konkretnie powiatów: bieszczadzkiego, leskiego lub sanockiego. Gdy patrzysz na mapę naszego kraju i na górze widzisz niebieski kolor Morza Bałtyckiego, to cel Twojej podróży znajduje się w dolnej prawej wypustce wciśniętej między Słowację i Ukrainę. Zatem w zależności gdzie znajdujesz się obecnie, droga w Bieszczady będzie różna.

Autem w Bieszczady 

Najwygodniej oczywiście będzie Ci podróżować autem i niezależnie od tego, z jakiego miejsca będziesz ruszał, trafisz w końcu do Rzeszowa, od którego jest już jedna droga w Bieszczady. Po minięciu, wspomnianej już stolicy województwa podkarpackiego, kieruj się na Sanok, a następnie na Zagórz lub Lesko w zależności czy Twoim celem będzie Komańcza, czy Ustrzyki. Dobra wiadomość jest taka, że w każdy wybór będzie dobry, ponieważ:

  1. Bieszczady są magiczne w całej swej rozciągłości,
  2. drogi są dobrej jakości, dobrze oznakowane i oświetlone. 

Oczywiście wystarczy, że nasz opis uzupełnisz dowolną nawigacją i zapewne trafisz na miejsce. 

Pociąg w Bieszczady 

Mamy tu na myśli pociąg, który jeździ po szynach… Otóż wybierając taki rodzaj transportu, ograniczasz możliwości dotarcia do wielu miejsc, z uwagi na brak torów, a także musisz liczyć się z przesiadkami (najpewniej w Rzeszowie i Sanoku). Oczywiście odpada Ci również możliwość zboczenia z trasy i podążania za głosem bieszczadzkich Aniołów. W tym wariancie dobrze jest zaplanować trasę np. z wykorzystanie takich portali jak Google Maps.

Autobus (bus) w Bieszczady (ach) 

Dobrą alternatywą dla tych, którzy nie mają samochodu i chcą unikać wielu przesiadek, jest wybór podróży autobusem. W wielu wariantach, w szczególności, gdy mieszkasz w dużym mieście i chcesz dotrzeć do większego miasteczka w Bieszczadach, będzie to podróż bezpośrednia. Dalsze eksplorowanie mniejszych miejscowości umożliwią Ci małe wygodne busiki, które zwłaszcza w sezonie podróżują naprawdę często. Oczywiście nie jest to ten sam poziom wolności co własne auto, z drugiej jednak strony nie masz żadnych ograniczeń!

Gdzie spać w Bieszczadach? 

W tym przypadku nie mamy wyjścia… i musimy Ci polecić najlepsze z miejsc, jakie znamy w Bieszczadach, czyli Gospodarstwo Agroturystyczne Miętowy Anioł! Wygodne pokoje z prywatnymi łazienkami, pyszna lokalna i zdrowa kuchnia, bieszczadzkie SPA oraz rodzinna i przyjacielska atmosfera… jednym słowem prawdziwe Bieszczady! 

Co zabrać ze sobą w Bieszczady? 

W pierwszej kolejności otwartą głowę i miejsce w sercu na spokój, relaks i ciszę… W kwestiach bardziej praktycznych to jest kilka elementów wyposażenia, które będą niezbędne w trakcie wędrówek. Zaczynając od góry:

  • nakrycie głowy – latem czapkę z daszkiem, kapelusz oraz czapkę chroniącą przed wiatrem; zimą ciepłą czapka i dobry komin; 
  • bielizna termoaktywna – niezbędna w szczególności zimą, ale również przydatna okresie jesienno-wiosennym; 
  • kurtka oraz długie spodnie – zima jest oczywista, jesień i wiosna również, natomiast warto również wyposażyć się w te elementy latem, gdyż temperatura może nam zrobić niespodziankę; 
  • buty z grubą podeszwą – oraz trzymaniem kostek… z wystającymi ostrymi skałami czy korzeniami nie ma żartów; 
  • plecak – do którego zapakujesz wodę, bluzę, kurtkę i oczywiście prowiant… pamiętaj, nigdy nie wychodź na szlak z pustym żołądkiem/plecakiem; 
  • latarka oraz nóż – których będziesz mógł użyć w sytuacji awaryjnej; 
  • mapa oraz GPS – pierwszy raz w Bieszczadach to duże ryzyko, że możesz się zgubić, dlatego warto być przygotowanym.  

Pakowanie zakończone, teraz czas na wybór trasy!

3 trasy na początek… 

Przygotowaliśmy dla Ciebie nasze rekomendacje tras, które warto przejść w trakcie pierwszego pobytu w Bieszczadach. Co ważne, nie są to wcale trasy dla początkujących, a przy wyborze kierowaliśmy się naszym osobistym doświadczeniem i zachwytem. 

Połonina Caryńska 

Położona na wysokości 1297 m n.p.m. swoją nazwę zawdzięcza nieistniejącej już wsi Caryńskie, a dotrzesz do niej szlakiem:

  • żółtym i zielonym z Bereżek (czas wędrówki około 2,5 godziny),  
  • czerwonym z Brzegów Górnych (czas wędrówki około 1,5 godziny),
  • czerwonym z Ustrzyk Górnych (czas wędrówki około 2 godzin), 
  • zielonym z Przełęczy Wyżniańskiej (czas wędrówki około 1 godzinę).

Połonina Wetlińska

To tutaj właśnie czeka na Ciebie słynna „Chatka Puchatka”, położona na wysokości 1255 m n.p.m. Dojdziesz do niej, wybierając szlak: 

  • czerwony z Brzegów Górnych (czas wędrówki około 1,5 godziny),
  • żółty z Przełęczy Wyżniej (czas wędrówki około 1,5 godziny),
  • żółty z Wetliny na Przełęcz Orłowicza (czas wędrówki około 2 godzin),
  • czarny i żółty z górnej Wetlinki (czas wędrówki około 2 godzin)

Tarnica 

Najwyższy szczyt po polskiej stronie Bieszczad, położony na wysokości 1346 m n.p.m. Dojedziesz tam szlakiem: 

  • niebieskim i żółtym z Wołosatego (czas wędrówki około 2,5 godziny),
  • czerwonym i żółtym z Ustrzyk Górnych (czas wędrówki około 3,5 godziny)

Bezpieczeństwo w Bieszczadach. 

Ostatnia, ale równie ważna kwestia to Twoje bezpieczeństwo. Bieszczady to czysta natura, która jest piękna i zachwycająca, ale może również być niebezpieczna, gdy nie okażesz jej należytego szacunku. Dlatego pamiętaj, aby zabrać ze sobą pokorę oraz ważne numery telefonu, czyli 601-100-300 lub 985.  W sytuacjach awaryjnych będziesz mógł połączyć się GOPR Bieszczady, który przez 24 godziny na dobę czuwa i jest gotowe udzielić Ci pomocy.  Na szczęście w Bieszczadach na ogół nie ma problemu z zasięgiem. W przypadku braku sygnału czym prędzej udaj się na najbliższe wzniesienie i stamtąd ponów próbę połączenia. 

Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Teraz już wiesz! 

To koniec naszego poradnika… teraz czas na planowanie i pakowanie. Oczywiście zawsze możesz wybrać opcję dla zabieganych, o której piszemy wyżej. Niezależnie jednak od tego, na co się zdecydujesz, musisz się przygotować, że zakochasz się Bieszczadach i będziesz do nich wracać… a my oczywiście będziemy na Ciebie czekać!

Miętowy Anioł - autor

Miętowy Anioł - autor

Znamy Bieszczady od kuchni... W naszym drewnianym domu czekają na Ciebie wygodne pokoje, domowa i ekologiczna kuchnia oraz wiele atrakcji, dzięki którym odpoczniesz i naładujesz baterie. Czekamy na Ciebie!

Najważniejsze pytania...

Po pierwsze dobrze zaplanuj podróż, pakowanie oraz trasy. Do tego wybór miejsca noclegowego, w którym możesz liczyć na odpoczynek i dobre jedzenie (np. Miętowy Anioł). Pamiętaj, aby zabrać dobre obuwie i ciepłe ubrania!

My na początek polecamy najwyższy szczyt polskich Bieszczad – Tarnicę oraz połoniny, które urzekną Cię swoim urokiem: Połonina Caryńska lub Połonina Wetlińska.

GOPR Bieszczady działa 24 godziny na dobę i jest gotowe udzielić Ci pomocy pod numerem: 601-100-300 lub 985.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Szukasz więcej informacji? Zobacz nasze inne wpisy...

2 thoughts on “Gdzie pierwszy raz w Bieszczady? Na co zwrócić uwagę, zanim przyjedziesz…”

  1. Pingback: Bieszczady – najpiękniejsze polskie góry od środka…

  2. Pingback: Agroturystyka Bieszczady, czyli gotowy plan dnia na urlopie!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *